poniedziałek, 7 lipca 2014

Masaż w Parku

   Czasem miałem pomysł by ustawić stoisko z chińskim masażem tuina w jednym z bardziej uczęszczanych parków miejskich. Na realizacje takiego pomysłu jednak zawsze brakowało mi odwagi, gdyż w naszej kulturze z pewnością mogłoby to być odebrane jako jakiś kiepski żart:) i na pewno zabrakłoby chętnych.

W Chińskiej Republice Ludowej masaż w parku, tak jak ćwiczenia qigong i wushu są zjawiskiem dość popularnym i nikt nie widzi w tych praktykach nic dziwnego. 
Co do poziomu umiejętności ludzi praktykujących "parkowe" kung fu lub oferujących masaż zdania są podzielone. Jedni uważają, że masaż, qigong, itp zjawiska jakie mają miejsce w chińskich parkach są na dość niskim poziomie i stanowią bardziej atrakcję turystyczna. Niemniej jest wiele opinii, że i w takich miejscach można trafić na prawdziwych ekspertów.

Oto przykład masażu z jednego z parków miejskich w Chrl:Czy w Polsce można znaleźć tereny zieleni, gdzie przychodzą ludzie praktykujący ćwiczenia qigong oraz chiński masaż tuina? W dużych i znanych parkach miejskich oczywiście nie. Jednak osobiście miałem okazję przeprowadzić cykl zabiegów w jednym z tych mniej popularnych :)


masaż tuina w parku na Skrze


Nie  mam nic przeciwko takim praktykom na powietrzu, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. W wielu przypadkach, z powodzeniem można prowadzić efektywne zabiegi masażu, praktycznie w każdym miejscu. Jeśli chodzi o komfort przeprowadzania zabiegów to z początku wydaje się, że wygodniej jest przeprowadzać je w gabinecie, ale po krótkiej praktyce można nauczyć się stosowania technik w każdych warunkach. 
  Natomiast jeśli chodzi o trening wushu czy qigong'u to zdecydowanie bardziej można odczuć komfort ćwicząc w parku niż na sali gimnastycznej gdzie mamy do dyspozycji ograniczona przestrzeń.


2 komentarze:

  1. Ja bym jednak zebrała się na odwagę :) Może warto spróbować, zobaczyć reakcję, w razie pytań mieć okazję bezpośrednio wyjaśnić różne kwestie, na pewno mogłoby to okazać się cennym doświadczeniem, jak takie formy leczenia są odbierane i przyjmowane przez różne osoby.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za cenną uwagę :) z czasem przeprowadzę taki eksperyment

      Usuń