Qigong

YIJIA QIGONG - gimnastyka lecznicza  

   


Popularne w dzisiejszych czasach Tai Chi Chuan, Tai Ki Kung, Ba Duann Gin, czy qigong latającego żurawia są metodami o działaniu ogólnie poprawiajacym zdrowie i dobre samopoczucie, nie służą natomiast do leczenia konkretnych jednostek chorobowych.i nie nalezy ich traktować jako panaceum, jak to czasem ma miejsce wśród wielu europejczyków zafascynowanych ćwiczeniami wywodzących się z dalekiego wschodu.

Do medycznego qigong zaliczają się metody składające sie z dość prostych ruchów i są przeznaczone do wykonywania przy konkretnych rodzajach dolegliwości. 
Celem ćwiczeń qigong jest wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł, poprawa koordynacji i równowagi oraz nauka właściwych nawyków ruchowych, by zminimalizować ryzyko nawrotu kontuzji.
Kolejnym efektem ćwiczeń jest przywrócenie właściwego tonusu mięśni szkieletowych i rozluźnienia patologicznych skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego, przez co qigong można z powodzeniem stosować w dolegliwościach zarówno somatycznego, jak i wegetatywnego układu nerwowego.


Wskazania:
- niedowłady kończyn
- ograniczenie ruchomości stawów
- hipermobilność
- bóle stawów
- dolegliwości kręgosłupa, m. in. skoliozy, choroba scheuermanna, spondylioza
- dolegliwości układu pokarmowego, np. obstrukcje
- choroby układu krążenia
- osłabienie ogólne
- brak koordynacji
- trudności z koncentracją


Przeciwskazania:
- gorączka
- ostre infekcje górnych dróg oddechowych
- ostra niewydolność serca

Podstawowe zasady, o których nalezy pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń qigong:

 - miednica powinna być podciągnięta (jak podczas siedzenia na wysokiej poprzeczce), brzuch nieco wciągnięty, kręgosłup w odcinku lędźwiowym wyprostowany, kolana lekko ugięte

 - szczyt głowy powinien być wyciągnięty mozliwie w górę (jakby głowa podtrzymywała wyimaginowany sufit)


Cały kręgosłup powinien sprawiać wrażenie rozciąganego i prostować się tak jakby kość ogonowa była ściągana w doł (co powoduje wspomniany powyżej efekt podciągnięcia miednicy) a szczyt głowy wyciągany w górę (co daje efekt lekkiego ściągnięcia brody w kierunku mostka)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz