Blog o medycynie chińskiej, akupunkturze, chińskim masażu tuina, qigong, kung fu wushu i innych ciekawostkach dotyczących azji
sobota, 15 czerwca 2019
Kiedy moksa a kiedy akupunktura
Moksa i akupunktura polegają na oddziaływaniu na punkty witalne.
Akupunktura polega na wbijaniu igieł w te punkty, moksa natomiast jest ogrzewaniem punktów biologicznie aktywnych za pomocą specjalnie spreparowanych cygar z rośliny artemisia Vulgaris.
Obie te techniki mają podobną zasadę działania i mogą być stosowane w tym samym czasie wzajemnie wzmacniając swoje działanie.
Terapia moksą rozwinęła się w części Chin charakteryzującej się dość surowym i chłodnym klimatem stąd najlepiej sprawdza się w leczeniu dolegliwości wywołanych zimnem. Szczególnie skuteczną jest przy leczeniu bólów stawów w przypadku gdy nasilają się one w porze zimowej.
W cieplejszym klimacie gdzie ludzie są bardziej narażeni na dolegliwości z powodu gorąca zdecydowanie lepiej sprawdza się akupunktura. Przykładem może być rozpoczynające się przeziębienie, które zarówno latem jak i zimą ma podobne objawy. W porze zimowej można skuteczniej zatrzymać rozwój choroby stosując moksę niż przy użyciu samych igieł, latem natomiast stosowanie moksy może zaostrzyć objawy, gdyż ogrzewanie dodatkowo wzmacnia nadmiar gorąca, które wg zasad TCM jest czynnikiem patogennym wywołującym chorobę. W takim przypadku lepiej sprawdzi się akupunktura, bo można z powodzeniem stosować igły w celu usunięcia nadmiaru gorąca z organizmu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz