wtorek, 18 czerwca 2019

Jak znaleźć punkty akupunkturowe


  Nieliczne z punktów akupunkturowych można znaleźć w bardzo prosty sposób jak np. Punkt V2 cuan chu (wg angielskiej nomenklatury Bl 2) znajdujący się przy wewnętrznym końcu brwi, lub punkt su Liao T25 znajdujący się na końcu nosa.

Większości punktów nie da się odnaleźć w tak prosty sposób i dlatego stosuje się do tego chińską jednostkę miary - cun.

Wyróżnić można kilka rodzajów tej miary.
-Absolutny cun, który wynosi ok 3,2 cm
-Cun indywidualny
-Cun proporcjonalny

W celu znalezienia punktów akupunkturowych stosuje się cun indywidualny, którego długość zależy od budowy pacjenta jest równa szerokości jego kciuka.

Istnieje możliwość odmierzania 3 cun na raz i odpowiadają one szerokości czterech palców dłoni pacjenta, wyprostowanych i złączonych razem.

Metoda indywidualnego cun sprawdza się jednak tylko w przypadku punktów położonych dość blisko siebie. Przy próbie odnajdywania punktów położonych dalej posługiwanie się indywidualnym cun może powodować błędy, gdyż proporcje ciała u ludzi różnią się. Są np. ludzie o rękach długich, a krótkim tułowiu jak i ludzie, którzy przy w miarę długim tułowiu, mają względnie krótkie kończyny.
W celu odnajdywania punktów akupunkturowych u osób o różnych proporcjach ciała, opracowano cun proporcjonalny.
Każdą część ciała pacjenta (głowę, tułów, ręce i nogi) pomierzono i podzielono na równe odcinki, które nazwano proporcjonalnymi cun.
  I tak przedramię ma długość 12 cun, podudzie od zewnętrznej kostki do środka stawu kolanowego wynosi 16 cun, odległość od kręgosłupa do wewnętrznego końca łopatki wynosi 3 cun, itp.


Zastosowanie metody proporcjonalnego cun pozwala na bezbłędne odnajdywanie punktów akupunkturowych i zapewnia prawidłowe przeprowadzenie terapii.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz